Kredi Kartıyla Taksitli Altın Alınabilir mi?

Kredi Kartı ile Taksitli Altın Alınabilir mi
Soru: Kredi kartıyla taksitli altın alınabilir mi?
Cevap: Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, altın İslam hukukuna göre para olarak değerlendirilir. Zira altın her ne kadar takı olarak kullanılsa da hilkaten(yaratılış itibarı ile) paradır. Durum böyle olunca, bunun mukabilinde değil kredi kartıyla, normal bir alışveriş yoluyla, yani para vererek dahi olsa, vâdeli alınması kesinlikle caiz değildir. Böyle bir alışveriş fıkıhta ribennesâi denilen vâde faizi olur. Misâlen on gram altın alıp karşılığında elli lira verecekseniz ve bu elli lirayı peşin olarak değil de bir gün sonra, hatta bir saat sonra dahi verseniz, yani bedenler ayrıldıktan sonra verseniz bu faizdir. Çünkü bu sarf aktidir.
İslam hukukuna göre para olarak değerlendirilen bir şey, yine para cinsinden başka bir şeyle takas edildiği zaman bakılır, eğer bunlar aynı cinstense, hem eşit hem de peşin olmaları gerekir. Ancak Türk lirasına mukâbil döviz yada altına mukâbil para gibi farklı cinlerden olurlarsa, o zaman sadece peşin olması gerekir, eşit olması gerekmez.
Kredi kartıda netice olarak bir vâdedir. Çünkü post makinasının bulunduğu kuyumcu o parayı anlaşmalı olduğu bankadan yerine göre kırk veya kırk beş gün sonra çekecektir yada hesabına o zaman nakil olunacaktır, bu durumda kaçınılmaz olarak bir vâde oluşur. Dolayısıyla kredi kartıyla veya para cinsinden herhangi bir şey ile vâdeli altın almak ve satmak kesinlikle caiz değildir. Hatta kredi kartı ile taksit yapılmayıp tek çekim yapılsa da vade söz konusu olacağından dolayı sonuç aynıdır.
Fatih KALENDER
Berber, Boya Badana, Yumurta Sürme Fırçalarında Domuz Kılı VarsaEşim Zengin, Ben Borçluyum. Zekât Nasıl Hesaplanır?Zekât Erkenden Verilebilir mi? Hesâbı Nasıl Yapılır?Zekât Her Yıl Ne Zaman Hesaplanır?Zekâtı-Öşrü Verilmemiş Malı Almak-Satmak-Yemek-İçmek

Bülten Aboneliği

İçeriklerimizden haberdar olmak için siz de e-posta adresinizi listemize ekleyin.

Ziyaretler

Bugün 207

Dün 596

Son Hafta 3383

Bu Ay 14281

Tümü 1454613

Top